۱۰ فیلم جذاب ساخته شده بر اساس واقعیت

فیلم های بر اساس واقعیت در سینمای امروز با استقبال بی نظیری مواجه می شوند اکثر این داستان ها زندگینامه افراد مشهور، موفق و رویداد های تاریخی را روایت می کنند این فیلم ها اغلب روایتگر زندگی یک قهرمان و یک انسان متفاوت است، ما می توانیم راحت تر خود را جای قهرمانان این نوع داستان ها قرار دهیم، ما ۱۰ فیلم جذاب و آموزنده را معرفی می کنیم.

۱۲۷ ساعت
نامزد ۶ اسکاراز جمله نامزد بهترین فیلم، بهترین فیلم نامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول مرد همچنین نامزد گلدن گاب برای بهترین بازیگر مرد فیلم درام، بهترین فیلم نامه و بهترین موسیقی متن فیلم
این فیلم بیان موقعیتی است که از اشتباهات ما شکل می گیرد و چگونگی روبه روشدن با اشتباهات و پرداختن بهای آن را روایت می کند، ۱۲۷ ساعت ارزشمندی زندگی وتلاش برای حفظ آن را نشان می دهد.
۱۲۷ ساعت بر اساس داستان واقعی ساخت شده و ۵ روز از زندگی کوهنوردی به نام آرون رالستون را روایت می کند. این داستان زندگی ماجرایونانه یک کوهنورد را نمایش می دهد که به تنهایی به دل طبیعت رفته و کوهنوردی می کند در حین کوهنوردی به دردسر می افتد در گراند کانیون یک تخته سنگ روی دستش می افتد و زندانی می شود در ۱۲۷ ساعت زندانی شدنش در میان تخته سنگ ها تمام تلا را برای زنده ماندن می کند و از تمام ابزارها کمک می گیرد تا در نهایت مجبور می شود دست خودش را قطع کند تا نجات پیدا کند، او پس از سختی بسیار و پیاده روی طولانی نجات می یابد.
آرون رالستون با وجود از دست دادن دستش سالهای بعد به کوهنوردی ادامه داد و پیام مهم فیلم دوست داشتن زندگی و کسانی که دوستشان داریم هست، آرون خانواده ودوستانش را در طول اون ۵ روز به یاد میاره و برای آنها پیام ویدیویی ضبط می کند.
کارگردان: دنی بویل
بازیگر نقش اصلی جیمز فرانکو است کیت مارا، آمبر تامبلین و کلیمانس پوزی نیز در این فیلم ایفای نقش می کنند.

Can you ever forgive me (هرگز میشه که منو ببخشی؟)
نامزد اسکار بهترین بازیگر زن و بهترین فیلمنامه اقتباسی، ریچارد ای گرانت موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.
بر اساس کتابی با همین عنوان ساخته شده است که خاطرات نویسنده ای به نام لی ایزریل را روایت می کند. این فیلم کمدی ای سرگرم کننده را روایت کرده و از اشتباهات انسانی می گوید و تغییر در زندگی است او با گربه اش زندگی می کند و از انسانها گریزان است.
میشه منو ببخشی؟ در مورد زنی ۵۰ ساله است که از کار خود اخراج می شود و با مشکلات مالی فراوان مواجه است او یک نویسنده است که کتاب های زندگینامه خوبی نوشته ولی ناشرش دیگر به حمایت او علاقمند نیست او متوجه می شود نامه های شخصی افرد مشهور با قیمت بالایی خرید و فروش می شود پس با استعداد نویسندگی اش نامه ها را جعل می کند او پس از جعل و فروش حدود ۴۰۰ نامه دستگیر می شود لی پس از دستگیری داستانی در مورد این دوره از زندگی خودش می نویسد که با استقبال مواجه می شود.
کارگردان: ماریل هلر
بازیگران: ملیسا مک کارتی، ریچارد ای گرانت، دالی ولز، جین کرتین، آنا دیویر، استیون اسپینلا،بن فالکون و کوین کارولان

Lion(شیر)
نامزد ۶ جایزه از جمله اسکار بهترین فیلم
این فیلم بر اساس کتابی به نام راه طولانی خانه ساخته شده است که سو بریرلی بر اساس خاطراتش نوشته است. داستان کودکی ۵ ساله را روایت می کند که در هند زندگی می کند او در قطار به خواب رفته و گم می شود و نمی تواند راه خانه را پیدا کند پس از سختی های بسیار و زندگی در بهزیستی توسط خانواده ای به فرزندی پذیرفته می شود و ۲۵ سال بعد به جستجوی خانواده خود می رود و آنها را پیدا می کند جالب اینجاست که مشخص می شود او در کودکی اسم خود را اشتباه می گفته و این موضوع و نبودن تکنولوژی در آن روزها مشکلات یافتن خانواده اش را دوچندان کرده است نام او شارو sheru به معنی شیر بوده است. بیش از ۸۰ هزار کودک هر ساله در هند گم می شوند.
یکی از نکات جذاب فیلم که کمتر به آن پرداخته شده این است که این زوج استرالیایی بچه داره می شده اند اما تصمیم گرفته اند سارو رابه فرزند خواندگی بپذیرند، سو بریرلی از این جهت خواسته نیکول کیدمن نقش او را بازی کند که نیکول کیدمن نیز مانند او دو کودک را به فرزندخواندگی پذیرفته است.
کارگردان: گارت دیویس
بازیگران فیلم: نیکول کیدمن، رونی مارا و دو پتل
حدود ۴ هزار نفر در تست انتخاب برای بازی نقش کودکی سارو شرکت کردند.
سانی پاوار برای اولین بار بازیگری را در این فیلم تجربه می کند و بسیار باور پذیر و عالی این نقش را بازی می کند حتما شما نیز از دیدن بازی وی تحت تاثیر قرار خواهید گرفت.
لوسی تنها شخصیت ساختگی فیلم است و در واقع به وجود آوردن این شخصیت برای نشان دادن تمام کسانی بوده است که در این مدت با سارو همراه بوده اند.

Into the wild(به سوی طبیعت وحشی)
این فیلم نامزد ۳۷ جایزه در جشنواره های مختلف از جمله اسکار بهترین نقش مکمل و و بهترین تدوین شده است.
داستان یک دانشجوی جوان دانشگاه اموری به نام کریستوفر مک کندلس است او بعد از جشن فارغ التحصیلی زندگی عادی را رها می کند و به سوی جنگل آلاسکا می رود تا در طبیعت وحشی زندگی کند او به دنبال حقیقت زندگی یک زندگی مرفه را رها کرده و به دل طبیعت می رود. داستان زندگی این جوان توسط جان کراکوئر به عنوان رمان نگاشته شده و به موفقیت زیادی در فروش دست یافت. پس ازآن شان پن با اقتباس ازآن فیلم به سوی طبیعت وحشی را ساخت. به سوی طبیعت وحشی فیلمی تاثیر گذار است که ی تواند نگاه شما به زندگی را تغییر دهد.
کریستوفر بدون هیچ پولی و با پای پیاده به سفر می رود خانواده اش را بی خبر می گذارد و همین بی اعتنایی به او صدمه می زند با تمام شدن غذا ها و نیافتن غذایی در طبیعت سفرش با مشکل مواجه می شود به دلیل بالا آمدن سطح آب نمی تواند برگردد و در تنهایی و از گرسنگی جان می دهد یادداشت هایش نشان می دهد از رفتن راهی که در آن خانواده اش را در نگرانی قرار داده و خودش را به دردسر انداخته پشیمان شده است. در سپتامبر ۱۹۹۲ چند شکارچی جسد او را پیدا کردند در حالی که دوهفته از مرگش می گذشت.
کارگردان:شان پن
بازیگران: امیل هرش، مارسیا گی هاردن، هال هالبروک، ویلیام هرت، جنا مالون، کاترین کینر و هیلی رم

Jackie (جکی)
در جشنواره فیلم ونیز برای جایزه شیر طلایی رقابت کرد و کاندیدای سه اسکار شد.
یک فیلم درام درباره ژاکلین کندی اوناسیس است که به نام جکی معروف بود و بخشی از زندگی او به عنوان بانوی اول آمریکا را نشان می دهد و جریان ترور همرش جان اف کندی را از دید وی روایت می کند. در سال کندی ۱۹۶۳ ضمن عبور از خیابانی دردالاس و درکنار ژاکلین نشسته ترور می شود و زندگی ژاکلین با تغییرات زیادی رو به رو می شود مردم از دیدن زندگی شخصی افراد مشهور لذت می برند این فیلم ها دیوار مابین ما و افراد مشهور وجود دارد فرو می ریزد و این دو گروه را بهم نزدیک می کند. این فیلم سعی در نمایش شخصی داردکه واقعه وحشتناکی را تجربه کرده و سعی می کند آن را مدیریت کند ناتالی پورتمن به خوبی از عهده ایفای این نقش برآمده است.
جکی اولین زنی بود که که در کنار همسرش در کاخ سفید فعالیت سیاسی داشت و در سفرهای اروپایی نقش مترجم همسرش را داشت وی دو هفته پساز مرگ جان اف کندی داستان همسرش را در روزنامه با کمک روزنامه نگاری به نام تئودور به چاپ رساند.
کارگردان: پابلو لارائین
بازیگران: ناتالی پورتمن، پیتر سارسگارد، گرتا گرویگ، مکس کاسلا، بت گرانت و جان هرت

Joy (جوی)
جوی کاندید دریافت گلدن گلوب بهترین فیلم موزیکال یا کمدی و موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی گلدن گلوب شد.
داستان زندگی جوی مانگانو یک زن خانه دار با سه فرزند است که تصمیم می گیرد در زندگی خود تغییر ایجاد کند و استعداد و خلاقیتش را به کار بگیرد تا مشکلات مالی اش را حل کند. او در این راه ریسک زیادی می کند و با مشکلات متعدد رو به رو می شود و روی ایده خودش سرمایه گذاری ای می کند که مکن است به قیمت از دست دادن خانه اش باشد. او در دهه نود یک زمین شور طراحی کرد که در بازار با استقبال بی نظیری مواجه شد و سرمایه زیادی برای او فراهم آورد. فیلم نامه کمی از واقعیت فاصله گرفته و داستان های فرعی به آن اضافه شده است. این شخصیت در دهه نود الهام بخش زنان بسیاری بود تا کسب و کار خود را ایجاد کنند همچنین این فیلم توانسته حس امید را برای مخاطب امروزی تداعی کند و الهام بخش باشد.
در بخش هایی از فیلم میبینیم که تجربه او به عنوان خانم خانه دار به او کمک کرده تا نیاز مخاطب را بهتر درک کند و زمانی که در تبلیغ تلویزیونی خودش بازی می کند می تواند زمین شوی را تبلیغ کند که نتیجه اش فروش یالای محصول است. این فیلم زندگی یک زن با اراده و یک کارآفرین موفق را روایت می کند که از فقر به ثروت عظیمی دست پیدا می کند که جنیفر لارنس توانسته به خوبی از عهده این نقش برآید.
کارگردان: دیوید او راسل
بازیگران: جنیفر لارنس، رابرت دنیرو، داین لد، ویرجینیا مادسن، ادگار رامیرز، ایزابلا روسلینی و بردلی کوپر

A beautiful mind (ذهن زیبا)
برنده اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین فیلم، کارگردانی ونقش مکمل زن و همچنین نامزد دریافت بهترین بازیگر مرد، تدوین، موسیقی فیلم و چهره آرایی همچنین برنده گلدن گلوب بهترین فیلم،بهترین بازیگر مرد، نقش مکمل زن و فیلمنامه همچنین کاندیدای بخش هی مختلف گلدن گلوب شده است.همچنین بهترین بازیگر مرد و بهترین نقش مکمل زن در بفتا و کاندیدهای جایزه بفتا در بخش های مختلف شده است.
بر اساس ذهن زیبا اثری از سیلویا ناسار داستان زندگی جان نش ریاضیدان برجسته ساخته شده است او جایزه نوبل ریاضیات را دریافت کرده است. جان نش از دانشگاه فارغ التحصیل شده و به عنوان استاد مشغول به کار می شود او با دانشجوی خود آلیشیا ازدواج می کند، نش از بیماری اسکیزوفرنی پارانوئید رنج می برد در پایان فیلم متوجه می شوید بخشی از شخصیت ها و اتفاقات واقعی نیستند و توهمات نش هستند. مخاطب همراه با شخصیت اصلی فیلم به بیماری او پی می برد. این بیماری گسیحتگی و آشفتگی روانی ایجاد می کند که در آن فرد مبتلا تصور می کند دیگران او را تعقیب می کنند. او پس از پی بردن به بیماری تلاش می کند با بیماری همزیستی کند و از آن استفاده کند او با وجود بیماری و تلاش چندین ساله به جایزه نوبل دست یافت. اما در فیلم به ازدواج قبلی نش و فرزندش اشاره ای نکرده همچنین آلیشیا در زمانی که بیماری او بسیار شدید و غیر قابل تحمل شده بود از نش جدا شد و دوباره در سال ۲۰۰۱ میلادی با هم ازدواج کردند.
کارگردان: ران هاوارد
بازیگران: راسل کرو، جنیفر کانلی، ویوین کاردن، اد هریس، کریستوفر پلامر، جاد هیرش و پل بتانی

Moneyball (مانیبال)
کاندید اسکار بهترین بازیگر مرد، اسکار بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین تدوین و بهترین فیلمنامه اقتباسی
یک زندگینامه ورزشی است که بر اساس کتابی با نام مانیبال نوشته مایکل لوییز ساخته شده است داستانی واقعی در مورد بیلی بین است که مدیر تیم بیسبال است تیمش نتایج ضعیفی کسب کرده و برخی بازیکنان خوبش را از دست داده و به دلیل مشکلات مالی نمی تواند بازیکنان خوب و سرشناس را وارد تیم کند پس با کمک پیتر براند که با بازی جونا هیل با انجام معادلات ریاضی شروع به خرید بازیکنان ارزانی می کند که می توانند نتایج خوبی بر اساس معادلات برای تیم رقم بزنند. با وجود مخالفت های مربی تیم و مشاوران او روش خود را اجرایی می کند و موفقیتی تاریخی برای تیمش رقم میزند و هنر پیروزی در یک بازی ناعادلانه را نشان می دهد که در اینجا راز برنده شدن استفاده از علم و شهامت تجربه کرد راهی جدید و متفاوت است بعد از این موفقیت بیلی بین پیشنهاداتی برای پیوستن به تیم های مطرح با بالاترین حقوق در تاریخ بیسبال دریافت کرد اما آن را رد کرد.
کارگردان: بنت میلر
بازیگران: برد پیت، جونا هیل و فیلیپ سیمور هافمن

The imitation game (بازی تقلید)
برنده جایزه انتخاب مردم در جشنواره تورنتوهمچنین نامزد ۸ رشته اسکار و در نهایت جیزه اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی را دریافت کرد و یکی از بهترینهای سال ۲۰۱۴ است.
این داستان در زمان جنگ جهانی دوم روایت می شود گروهی از ریاضیدانان و نخبگان برای شکستن کد انیگما(ماشین هایی که نازی ها برای ارسال مکالمات سری استفاده می کردند) استخدام می شوند از جمله آلن تورینگ که سعی بر ساخت ماشینی برای شکستن کدها دارد. آلن تورینگ امروزه به عنوان پدر علم یارانه شناخته می شود وینستون چرچیل اعتراف کرد کد شکنان استخدام شده در آن دوره بیشترین خدمت را به ارتش بریتانیا کردند. تورینگ به واسطه متفاوت بودن و گرایشاتش با مشکلات زیادی رو به رو می شود و زندگی سختی دارد ولی ماشینی که می سازد با وجود مخالفت های همکارانش بالاخره موفق می شود داده های آلمان ها را کدگشایی کند.
تورینگ یک دونده حرفه ای بود ولی در فیلم به آن اشاره نشده است او در دوماراتن ۱۹۴۶ چهل و دو کیلومتر را در دو ساعت و ۴۶ دقیقه دوید. او در اثر خوردن سیب آغشته به سیانید جان سپرد برخی دلیل مرگ او را خودکشی می دانند ولی مادرش دلیل آن را بی دقتی ناشی ازنگهداری سیانید در خانه می داند.او به جرم همجنسگرایی محاکمه شده بود ۶۰ سال پس از مرگش توسط دولت انگلستان عفو شد.
کارگردان: مورتن تیلدام
بازیگران: بندیکت کامبربچ، کیرا نایتلی، آلن لیچ، تام گودمن-هیل، متیو گود، مارک استرانگ و چالز دنس

۱۲ سال بردگی
برنده گلدن گلوب بهترین فیلم درام و بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۳ همچنین اسکار نقش مکمل زن و بهترین فیلمنامه اقتباسی است. بفتای بهترین فیلم و بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص داد.
بر اساس زندگی نامه ای با نام ۱۲ سال بردگی نوشته سالومون نورثاپ ساخته شده است این داستانی در مورد آزادی است در سال ۱۸۴۱ یک سیاهپوست آزاد به نام سالومون که با خانواده اش و نواختن ویولن زندگی می کند توسط عده ای مسموم شده و دزدیده می شود سپس به عنوان یک برده فروخته می شود او ۱۲ سال از زندگی خودرا به عنوان برده در جنوب آمریکا می گذراند. او در سال ۱۸۵۳ از بردگی رهایی می یابد یک چوب بر کانادایی او را آزاد می کند برخی منتقدان او را منفعل می دانند زیرا تلاش زیادی در جه رهایی انجام نداد و او را یک مبارز نمی دانند اما وی پس از آزادی کتاب خاطراتش را نگاشت و در سخنرانی های متعدد در مورد تجربه هایی که در دوران بردگی داشت سخن گفت. این فیلم نشان می دهد انسان برای ظلم در حق همنوع خویش تا کجا می تواند پیش برود اما تمام سفید پوستانی که در این فیلم بازی می کنند شرور نیستندفیلم به خوبی توانسته شخصیت برده داران آن زمان را ترسیم کند برخیاز برده داران آیه های انجیل را در تایید اعمال خشونت آمیز خود می خوانند.
کارگردان: استیو مک کوئین
برد پیت از جمله بازیگران این اثر است که تهیه کنندگی آن را نیز بر عهده دارد سایر بازیگران این فیلم چویتل اجیوفور، مایکل فا سبندر، بندیکت کامبربچ، پل دانو، پل جیاماتی، لوپیتا نیونگو، الفری وودارد، سارا پلسون، جی.دی.اورمور،توماس فرانسیس مورفی و تام پراکتر

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *