کربنات کلسیم

کربنات کلسیم خوراکی چیست؟
کربنات کلسیم یک ماده استثنایی که به طور طبیعی در سنگهای معدنی و پوسته زمین وجود دارد. همچنین در بدن انسان به صورت طبیعی تولید می شود.این ماده مغذی می‌تواند برای بهبود عملکرد ارگان ها به صورت دارو مصرف شود. پوسته تخم مرغ سرشار از کربنات کلسیم است که نشان می دهد بدن موجودات زنده نیز به طور طبیعی کلسیم کربنات تولید می کند.

منابع حاوی کربنات کلسیم
پوسته تخم مرغ و صدف ها به صورت عمده از کلسیم کربنات تشکیل شده اند. که گاهی می تواند به عنوان منابع طبیعی برای تامین کلسیم بدن استفاده شود. درصنعت برای استخراج کلسیم برای موارد دارویی از پوسته صدف استفاده می کنند. همچنین سبزیجات با رنگ سبز تیره مانند کلم بروکلی حاوی مقادیر زیادی کلسین کربنات خوراکی می ‌باشند. هرچند استفاده از سبزیجات برای تولید کلسیم صنعتی امکان پذیر نیست اما این مواد می‌توانند به عنوان منابع تامین کننده کلسیم کربنات بدن در برنامه غذایی افراد قرار گیرند.

مصرف کربنات خوراکی به عنوان دارو
همانطور که می دانید کلسیم ماده پایه قرص روی برای سلامت استخوان ها و دندان می باشد برای افزایش کلسیم بدن می‌توان از فرآورده‌های مانند دارای کلسیم کربنات استفاده کرد. کربنات کلسیم در واقع با تامین کلسیم مورد نیاز بدن، بیماری هایی که از کمبود این ماده مغذی ناشی می شود را درمان خواهد کرد. به نوعی کربنات کلسیم را میتوان از مکمل های غذایی ضروری برای همه افراد نام برد. افرادی که دچار بیماری هایی مانند پوکی استخوان، کمبود کلسیم، بیماریهای گوارشی، مانند ناراحتی معده رنج می برند می توانند از این مکمل غذایی به عنوان دارویی برای درمان بیماری خود استفاده کنند.
همچنین افرادی که دارای بیماری نارسایی کلیه هستند؛ می توانند از این دارو به عنوان عامل مهار کننده فسفات غذاها استفاده کنند. بنابراین این بیماران کربنات کلسیم را در وعده غذایی خود با تجویز پزشک و به مقدار لازم اضافه کرده و به طرز محسوسی نتیجه بخش خواهد بود. در افراد مبتلا به ام وی ام مصرف کربنات کلسیم خوراکی موجب کاهش آثار بیماری خواهد شد. البته مصرف این مکمل به عنوان یک دارو باید مانند داروهای دیگر با تجویز پزشک و به مقدار مشخص انجام شود؛ در غیر این صورت مصرف بیش از اندازه کربنات کلسیم موجب هایپر کلسیم در بدن شده و دل درد و تهوع را به همراه دارد.

مصارف کربنات کلسیم در صنایع غذایی
این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک نگهدارنده استفاده می شود. ای ماده در پخت کیک به عنوان یک مکمل در تهیه خمیر به کار می رود. افزودن این ماده به مواد تخمیری، موجب تنظیم ph در خمیر شده و فرآیند تخمیر به راحتی انجام خواهد شد‌. همچنین این مکمل به مواد غذایی مختلف مانند شیر بادام و شیر سویا اضافه می‌شود.

نیاز بدن انسان به کلسیم
بدن افراد با توجه به جنسیت و سن به مقدار متفاوت کلسیم احتیاج دارد. اما به طور کلی همه افراد باید روزانه مقدار مناسبی کلسیم مصرف کنند. نوجوانان در رنج سنی ۹ تا ۱۸ سال میزان کلسیم مورد نیاز ۱۳۰۰ میلی گرم در روز است. اما بزرگسالان بالای ۵۰ سال به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز احتیاج دارند. این نیاز در زنان باردار به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز خواهد رسید. توجه داشته باشید که بانوان بالای ۵۰ سال نسبت به مردان مسن به ۲۰۰ میلی گرم کلسیم بیشتر احتیاج دارن تا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان مواجه نشوند. بزرگسالان و به خصوص افراد مسن جهت افزایش کارایی بدن به میزان کلسیم بیشتری احتیاج پیدا خواهند کرد و کمبودی کلسیم در این افراد موجب کاهش عملکرد ارگان های حیاتی بدن خواهد شد.

مزایای مصرف کربنات کلسیم خوراکی برای بدن چیست
کربنات کلسیم خوراکی تنها برای تامین کلسیم بدن مفید نیست از فواید کربنات کلسیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در محصولات غذایی مانند آدامس اسنک و برنجک به عنوان بهبود دهنده بافت خوراکی استفاده میشود.
  • برای افزودن کلسیم به خوراکی هایی مانند مواد لبنی نان شیرینی جات ماست از کربنات کلسیم خوراکی در آنها استفاده می شود.
  • جهت خنثی سازی حالت اسیدی مواد غذایی نیز می توان از این مکمل استفاده کرد.
  • در تولید برخی از مواد غذایی به عنوان حجم دهنده از کربنات کلسیم استفاده می کنند.
  • آرد گندم و نشاسته را به وسیله ای این ماده تصفیه می‌کند.

موارد غیر دارویی استفاده از کلسیم کربنات
از این ماده در صنایع ساخت کاشی و سرامیک و لعاب سازی به سطح گسترده استفاده می شود. در صنایع دیگری نیز مانند کاغذ پلاستیک رنگ ها و پوشش ها نیز از کلسیم کربنات استفاده می کنند. رنگ سفید آن علت استفاده از آن در صنایع پوشش دهی و کاغذ سازی است. اضافه کردن آن به ترکیب کاغذ، کاغذ های سفید و یکدست تولید می کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *